رد کردن پیوندها

شنوایی سنجی در کرج

شنوایی سنجی در کرج و سایر تست‌های سیستم شنوایی و تعادل را یک ادیولوژیست ) انجام می‌دهد.

کلینیک پارس در خدمت شماست.

لوگو سایت سمعک پارس

        ۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

شنوایی سنجی

آزمایش شنوایی میزان حساسیت شنوایی فرد را در بازه‌ کامل صداها اندازه‌گیری می‌کند. این تست ملایم‌ترین صدایی را اندازه‌گیری می‌کند که در نقاطی از بازه گفتار قابل شنیدن است. این آزمایش شنوایی، نوار گوش نامیده می‌شود.
آزمایش شنوایی‌سنجی توسط متخصص شنوایی‌سنجی انجام می‌شود، چه سازمان بهداشت دولتی باشد و چه بخش خصوصی، اصول اولیه آزمایش یکسان است.
در قرار ملاقات خود آماده باشید که تمام مسائلی را که در خصوص شنوایی دارید با متخصص شنوایی سنجی در میان بگذارید. (مانند برقراری ارتباط، اعتماد به نفس، حسی که در مورد شنوایی دارید) و همچنین مشکلات دیگری که در ارتباط با کم‌شنوایی تجربه کرده‌اید. (مثلا وزوز گوش).
بسیار مهم است که موقعیت‌های مختلفی که شنواییتان با مشکل مواجه شده است را به طور شفاف بیان کنید.
بهتر است که کسی در وقت ملاقات همراهیتان کند. اغلب، موارد زیادی برای يادآوری وجود دارد که حضور دو نفر بهتر از یک نفر است.

کم شنوایی ناگهانی

کم شنوایی ناگهانی یا همان افت شنوایی ناگهانی(SSHL) چیست:

افت شنوایی ناگهانی به افت شنوایی حسی عصبی بیشتر از30 دسی بل درسه فرکانس به هم پیوسته که در بازه زمانی کمتر از سه روز ایجاد شده باشد گفته می‌شود.
شما می‌توانید این نوع کم شنوایی را در یک یا هر دو گوش خود تجربه کنید.

افت شنوایی ناگهانی می‌تواند با بیدار شدن صبح از خواب توجه شما را به خود جلب نماید. یا در طول روز و در چند ساعت ایجاد شود .معمولاً افراد قبل از ایجاد کم شنوایی ناگهانی صدایی شبیه پوپ در گوش خود می‌شنوند. ۷۰ درصد از این افراد از وزوز گوش به صورت همزمان رنج می‌دهد و ۵۰ درصد آنها همزمان سرگیجه خواهند داشت.

علت افت شنوایی ناگهانی

علل ایجاد افت شنوایی ناگهانی:

1- عفونت ویروسی:
25درصد افرادی که دچار افت شنوایی ناگهانی می‌شوند ازعان می‌کنند به مدت یک ماه یا بیشتر دچار عفونت تنفسی دستگاه فوقانی به صورت مزمن بوده‌اند. و بعد از آن کم شنوایی به صورت ناگهانی ایجاد شده است.

حالا سوال اینجاست که چه ویروس‌هایی باعث این نوع کم شنوایی می‌شوند ؟
اوریون، سرخک، سرخچه، مننژیت، سفلیس.

شنوایی سنجی در کرج با مرکز جامع ارزیابی شنوایی سمعک پارس.

2-ضربه به سر
باعث آسیب به سلول‌های مویی پرده گوش و استخوانچه های گوش میانی می‌شود. این نوع کم شنوایی بعد از بهبود یا به صورت کامل یا جزئی رفت می‌شود .

3-دارو و سموم
لیست بلند بالایی از داروهای تجویزی یا استفاده همزمان از بعضی از مسکن‌ها باعث ایجاد کم شنوایی می‌شود. سمومی مثل مالاتیونmelathion و متوکسی کلرmethoxychlor ممکن است باعث افت شنوایی ناگهانی دو گوش شود.

4- بیماری خود ایمنی

5- مشکلات عروقی که خونرسانی به گوش را مختل می‌کنند.

6- بیماری ایدیوپاتیک مثل ام اس, منیر و… 

درمان کم شنوایی

همانطور که می‌دانید درواقع افت شنوایی ناگهانی یک گوش شایع‌تر از دو گوش است .چیزی حدود ۲ درصد کم‌شنوایی ناگهانی دو گوش است. در ۵۵ درصد مواقع کم شنوایی در گوش چپ اتفاق می‌افتد.

 بهبودی خود به خودی :

بهبودی خود به خودی این کم شنوایی حدوداً در ۳۲ تا ۷۹ درصد از افراد ایجاد می‌شود. و مدت زمان ریکاوری معمولاً دو هفته است. اگر فرد کم‌شنوایی شدید پیدا کند. و یا کم شنوایی با سرگیجه همراه باشد بهبودی کامل خود به خودی شانس کمتری پیدا می‌کند .هرچه بیمار جوانتر باشد ریکاوری کامل بیشتر اتفاق می‌افتد.

شنوایی سنجی در کرج با کلینیک پارس.

 درمان :

به لحاظ اینکه تشخیص منبع اصلی ایجاد کم‌شنوایی دشوار است. درمان آن هم دشوار می‌شود. به شدت توصیه می‌کنیم به محض ایجاد کم شنوایی ناگهانی به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. هر چه زودتر اقدام کنید در بهبود شما بهتر است.
علیرغم اینکه فایده داشتن داروهایی که برای درمان این نوع کم شنوایی تجویز می‌شود جای بحث دارد. اما امروزه ثابت شده تجویز برخی از استروئیدها در درمان این نوع کم شنوایی موثر واقع شده است.

.30 تا ۷۰ درصد بیماران کم شنوایی دائمی می‌شوند در این افراد درمان با استفاده از سمعک و کاشت حلزون خواهد بود.

سمعک در کرج با کلینیک پارس در خدمت شما هستیم.

آزمایش شنوایی سنجی

در آزمایش شنوایی چه کارهایی انجام میشود؟
ادیولوژیست معاینه را از مشاهده ی ظاهر کانال گوش آغاز میکند. تا اطمینان حاصل کنند، هیچ انسداد (موم گوش) یا دلیل دیگری که مانع از آزمایش شنوایی ‌می‌شود، وجود ندارد.
سپس از شما تاریخچه مختصری در خصوص شنواییتان خواهند پرسید
• آیا مشکل شنواییتان به صورت تدریجی رخ داده یا ناگهانی؟
• آیا عفونت یا آسیبی که منجر به مشکلات شنوایی شود داشته‌اید؟
سپس متخصص‌ شنوایی‌سنجی با استفاده از نوار گوش، شنواییتان را آزمایش می‌کند. این آزمایش حدود 10 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامد. یک سری از صداها به وسیله هدفون برایتان پخش می‌شود و از شما خواسته می‌شود که با هر بار شنیدن صدا، دکمه ای را فشار دهید
این آزمایش برای هر دو گوش به صورت جداگانه انجام می‌شود که نتایج آن می‌تواند متفاوت باشد. با توجه به نتیجه ممکن است که به آزمایش‌های دیگری نیاز باشد که در همان موقع توضیح داده خواهد شد.
نتایج آزمایش شنوایی:
صداها به دو روش اندازه‌گیری می‌شوند :
• حجم یا بلندی – اندازه‌گیری شده با دسی‌بل
• گام یا فرکانس -اندازه‌گیری شده با هرتز
نتایج نوار گوش، چند دقیقه بعد از آزمایش آماده می شود.

مفتخریم که انجام تمامی آزمایشات شنوایی (خصوصا شنوایی سنجی و نوار گوش) در مرکز شنوایی و تعادل پارس کرج با بهره گیری از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های حال حاضر دنیا، توسط کادری مجرب انجام می‌شود . جهت هماهنگی و دریافت نوبت تماس بگیرید.

تست شنوایی سنجی

آزمایش‌های شنوایی‌سنجی معمولا در محیطی آرام انجام می‌شوند، که صداهای اضافی در آن به حداقل رسیده است. شخصی که مورد آزمایش شنوایی‌سنجی قرار می‌گیرد به صداهایی که متخصص شنوایی‌سنجی می‌فرستد گوش می‌کند و در صورت شنیدن هر صدایی با زدن بر دکمه مربوطه علامت می‌دهد. نتایج آزمایش در برگه نوار گوش درج می‌شود.

حجم یا بلندی صدا با شاخص دسی‌بل (dB) اندازه‌گیری می‌شود. صداهایی که برای بیمار ارائه می شود، از شدت کم شروع شده و به مرور بیشتر می‌شود تا جایی که بیمار قادر به شنیدن صدا بشود.

گام یا فرکانس صدا با شاخص هرتز (Hz) اندازه‌گیری می‌شود. فرکانس های ۲۵۰-۸۰۰۰ هرتز در شنوایی سنجی تست می‌شود. به گونه ای که در انتهای آزمایش، دقیقا مشخص می‌شود که فرد هرکدام از فرکانس ها را در چه شدتی (ولوم) شنیده است؟

شنوایی نرمال چقدر است؟

شنوایی عادی زمانی است که صداهای شنیده شده بین -۱۰ تا ۲۵ دسی‌بل باشند. اگر فرد صدایی را در شدتی بالاتر از ۲۵دسی‌بل بشنود با کم‌شنوایی مواجه است.

محدوده کم شنوایی چقدر است؟

کم‌شنوایی خفیف بین ۲۵ تا ۴۰ دسی‌بل است. در این وضعیت شما اغلب با مشکل فهمیدن صحبت دیگران بخصوص در فضاهای پر سر و صدا مواجه هستید.

کم‌شنوایی متوسط بین ۴۱ تا ۷۰ دسی‌بل است. در این وضعیت شما اغلب مشکل فهمیدن صحبت دیگران و سایر صداهای ملایم را دارید.

کم‌شنوایی شدید بین ۷۱ تا ۹۰ دسی‌بل است. شما قادر به شنیدن صحبت دیگران حتی در محیط‌های آرام نیستید و صداهای معمولی مانند عبور و مرور ماشین‌ها را نیز نمی‌شنوید مگر آنکه صدای آنها بلند باشد.

کم‌شنوایی عمیق بیشتر از ۹۰ دسی‌بل است. شما قادر به شنیدن اکثر صداها نیستید مگر آنکه صدا خیلی بلند باشد.

شنوایی سنجی گفتاری

امروزه اکثر متخصصان شنوایی‌سنجی «نوار گوش گفتار» را برای آنکه متوجه شوند که تا چه میزان از صحبت را می‌شنوید، انجام می‌دهند. این آزمایش به طور معمول شامل گوش دادن به صحبت (چه کلمات تکی یا جملات کوتاه) از طریق هدفون یا بلندگو می‌شود و سپس از شما می‌خواهند چیزی را که شنیده‌اید دقیقا بازگو کنید.

آزمایش را می‌توان در محیطی با پس‌زمینه صداهای اضافی یا در محیطی ساکت انجام داد که بستگی به روش آزمایش دارد.

تست شنوایی سنجی به متخصص شنوایی‌سنجی اطلاعاتی می‌دهد که می‌توان با چه میزان از تقویت، به چه سطحی از بهبود شنوایی دست یافت.

کادر درمان کلینیک سمعک

کهن ترابی سمعک پارس

امیر کهن ترابی

خانم دکتر حبیبی سمعک پارس

پگاه حبیبی

خانم دکتر فرانک سمعک پارس

فرانک قاسم آبادی

دکتر ملازاده سمعک پارس

حسن ملازاده

دکتر شنوایی سنجی در کرج

برای درمان کم شنوایی و خرید سمعک و درمان وزوز گوش و کم شنوایی اطفال ما به شما کلینیک پارس را معرفی‌ می‌نماییم.
مشاوره با دکتر شنوایی سنجی در کرج با یکی از خطوط ریز:

آدرس : کرج،شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی ،بعدخیابان بهار،برج قائم،طبقه ۹،واحد ۳۱

شماره تماس:  ۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

لوگو سایت سمعک پارس

پیام بگذارید

 1. ارسال نظر

  علی زارع رفیع می گوید:

  سلام خسته نباشید
  شنوایی سنجی در منزل هم انجام میدین؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله شنوایی سنجی در منزل در محدوده کرج انجام میشه لطفا جهت هماهنگی با شماره 02632251368 تماس بگیرید.

 2. سلام
  شنوایی سنجی برای طب کار هم انجام میدین؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله شنوایی سنجی برای طب کار و تمامی ارگان های دولتی و خصوصی انجام میشود.

This website uses cookies to improve your web experience.