رد کردن پیوندها

دستگاه تعادلی

درمان دستگاه تعادلی و سرگیجه در کلینیک پارس انجام می‌پذیرد.تمامی راهنمایی‌های لازم از جانب ما به شما ابلاغ می‌شود. تا در درمان اختلال دستگاه تعادلی بهترین نتیجه را بدست آورید.

لوگو سایت سمعک پارس         ۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

کلینیک سمعک پارس یکی از برترین و پیشرفته­ ترین مراکز شنوایی، سمعک و سرگیجه در کرج است. که در زمینه­‌ی شنوایی، تعادل و سمعک به بیماران سراسر کشور خدمات تشخیصی، درمانی و توانبخشی ارائه می­‌دهد.

توانبخشی دهلیزی

توانبخشی دهلیزی در کلینیک پارس انجام می‌پذیرد.کنار شما هستیم.

در واقع دستگاه دهلیزی برای حفظ تعادل، با دستگاه بینایی و حس عمقی همکاری دقیقی را دارد. وضعیت هر شخصی در فضا و درک حرکات و واکنش مناسب در عضلات بدن را دستگاه عصبی مرکزی در بدن ایجاد می‌کند. دستگاه دهلیزی ارتباطات پر اهمیتی با عضلات چشم و عضلات بدن به‌خصوص عضلات گردن را داراست. دستگاه دهلیزی با کشف یکسری شتاب‌های خطی و سرعت زاویه‌ای، تون عضلات چشمی را مورد تغییر می‌دهد. و با حرکت دادن چشم، تصاویر را روی شبکیه به صورت ثابت نگه می‌دارد (رفلکس دهلیزی چشمی). این موضوع برای حفظ تعادل به کمک دستگاه تعادلی بسیار پر اهمیت است.

مطالعه نمایید: انواع سمعک

دستگاه تعادلی و عملکرد آن در انسان

سه جز اصلی که شامل بینایی و حس عقی و دستگاه دهلیزی می‌شود، باعث می‌شوند اطلاعات هماهنگی به دستگاه عصبی فرستاده شود و تعادل حفظ شود.اما کافیست که میان اطلاعات این دستگاه‌ها تناقض بوجود آید آن وقت است که دستگاه تعادلی مرکزی در حفظ تعادل و درک موقعیت بدن، دچار مشکل می‌گردد.

مطالعه نمایید: اقدامات لازم برای خرید سمعک

دستگاه تعادلی

همانطور که می‌دانید دستگاه عصبی در طی فرایند رشد و با کسب تجربه، قادر می‌باشد خیلی از تناقضات را رفع کند. برای این کار، دستگاه دهلیزی بیشتر به اطلاعات دستگاه بینایی متکی است. ولی اگر یکی از این دستگاه‌ها دچار کمی مشکل شود، تناقض به‌وجود آمده، مشکلات زیادی برای دستگاه عصبی مرکزی به همراه دارد. و حفظ تعادل را در دستگاه تعادلی از حالت ناهشیارانه و بدون تلاش، به حالت هشیارانه و با تلاش تبدیل می‌گردد. در این حالت، فرد باید برای حفظ تعادل خود، توجه کافی و دقیقی به حركاتش داشته باشد.

عدم تعادل مخچه

از دیگر دستگاه‌های پراهمیت برای حفظ تعادل، مخچه است.

اما جایگاه مخچه کجاست؟؟؟
جایگاه مخچه در قسمت پشتی محل اتصال پل‌مغز و بصل‌النخاع قرار دارد. و بیشتر فضای حفره خلفی جمجمه را اشغال می‌کند. مخچه در کف مغز قرار دارد. و توسط دورا از آن جدا می‌گردد. از نظر آناتومیکی، مخچه مثل یک ساختار مجزا می‌باشد که به کف مغز چسبیده است.
جایگاه پل‌مغزی جلوی مخچه است. و تمام اتصالات مخچه با سایر قسمت‌های مغز از میان پل‌مغزی عبور می‌کند. مخچه (در لاتین به معنای مغز کوچک) بخشی از مغز است.

درمان عدم تعادل مخچه و دستگاه تعادلی

مخچه در هماهنگی عضلات و حرکات درست به مقدار صحیح، لازم و ضروری می‌باشد.
مخچه از دستگاه دهلیزی، بینایی و حس عمقی اطلاعات می‌گیرد و بر اساس مجموع اطلاعات، هماهنگی حرکات را ایجاد و نقش مهمی در کنترل حرکت ایفاء می‌کند.
این عضو هم‌چنین، در برخی عملکردهای شناختی مثل توجه و زبان و در برخی عملکردهای هیجانی مثل تنظیم پاسخ‌های ترس و شادی نقش دارد. مخچه حرکات را آغاز نمی‌کند بلکه براي هماهنگی، دقت صحت زمان‌بندی حرکات اهمیت دارد. این بخش، از دستگاه‌های حسّی و سایر قسمت‌های مغز و نخاع، ورودی می‌گیرد. و این ورودی‌ها را جهت تنظیم دقیق حرکات یکپارچه می‌نماید. به همین دلیل، آسیب به مخچه باعث فلج عضلانی نشده بلکه در حرکات ظریف، تعادل، حفظ وضعیت بدن و یادگیری حرکتی اختلال ایجاد می‌کند.

مطالعه نمایید: سمعک

آدرس : کرج،شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی ،بعدخیابان بهار،برج قائم،طبقه ۹،واحد ۳۱

شماره تماس:  ۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

لوگو سایت سمعک پارس

پیام بگذارید

This website uses cookies to improve your web experience.