رد کردن پیوندها

شنوایی سنجی در منزل در کرج

شنوایی سنجی در منزل در کرج سایر تست‌های سیستم شنوایی و تعادل را یک ( ادیولوژیست ) انجام می‌دهد. درخدمت شما هستیم با جدیدترین متدهای پزشکی دنیا.تنها کافیست با ما تماس بگیرید. تا توسط مشاوران ما راهنمایی‌های لازم برای شما صورت گیرد.

شنوایی سنجی در منزل 

گاهی افراد به دلایل مختلف مثل ضرورت عدم حضور در اماکن عمومی جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، دوری راه کهولت سن و موارد دیگر تمایل به برخورداری از خدمات درمانی در منزل شخصی خود را دارند. مرکز شنوایی تعادل و سمعک پارس با احترام به تمامی سلایق امکان انجام تمامی خدمات شنوایی سنجی در منزل در کرج را برای بیماران فراهم کرده است.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

چرا شنوایی سنجی در منزل؟

گاهی به دلایلی که قبلاً ذکر شد افراد تمایل دارند. که خدمات درمانی را در منزل خود دریافت کنند. برخی افراد جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا برخی دیگر به دلیل دوری راه و یا گاهی به دلایل دیگر مثل ضعف جسمانی و مشکلات جسمانی افراد قادر به خروج از منزل جهت دریافت خدمات درمانی نمی‌باشند . از آنجایی که تمامی خدمات ویزیت در منزل مرکز شنوایی تعادل و سمعک پارس در بالاترین سطح ممکن انجام می‌شود. افراد می‌توانند با آسودگی خاطر خدمات مرکز ما از جمله سنجش شنوایی  در متزل خود دریافت کنند. اگر شماهم دوست دارید مراحل شنوایی سنجی در منزلتان انجام شود به سایت سمعک پارس و قسمت شنوایی سنجی در منزل در کرج مراجعه نمایید.

خدمات ویزیت در منزل کلینیک پارس توسط چه اشخاصی انجام می‌شود؟

یکی از نقاط مثبت مرکز شنوایی تعادل و سمعک پارس برخورداری از کادری مجرب در زمینه سنجش شنوایی ،تجویز سمعک، آزمایشات سرگیجه، و فیزیوتراپی سرگیجه می‌باشد. مفتخریم که تمامی خدمات ویزیت در منزل ما توسط کادر اصلی کلینیک انجام شده و تمامی تجهیزات مورد استفاده در جلسه ویزیت در منزل در بالاترین کیفیت قرار دارد.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

متخصص شنوایی سنجی در کرج

غربالگری برای کاهش شنوایی

حدود 20 الی 40 درصد از بزرگسالان مسن‌تر از 50 ساله و حدود 80 درصد از بزرگسالان مسن‌تر از 80 ساله کم‌شنوایی دارند. بسیاری از بزرگسالان اقدام به غربالگری یا درمان این بیماری نمی‌کنند. آن‌ها شاید حتی متوجه هم نشوند که دچار کم‌شنوایی شده‌اند. چون یا مشکل‌شان خفیف است یا اینکه آهسته‌آهسته تشدید می‌شود. برخی از آن‌ها می‌دانند که کمی کم‌شنوا شده‌اند، اما نگران آن نیستند. برخی دیگر نیز مشکلات پزشکی دیگری دارند که مانع از توجه آن‌ها به کم‌شنوایی‌شان می‌شود.

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای تشخیص کم‌شنوایی فرد از چند آزمایش غربالگری استفاده می‌کنند:

– آزمایش با صداهای نرم: آیا شخصی می‌تواند صدای زمزمه، مالیدن دو انگشت روی هم یا تیک‌وتاک ساعت را بشنود؟

– سوال پرسیدن: آیا در شنوایی خود مشکلی احساس می‌کنید?

سنجش شنوایی : اندازه گیری میزان شنوایی فرد در فرکانس های مختلف

در صورت تشخیص کم‌شنوایی در افراد، این مسئله اغلب با سمعک درمان می‌شود. با این حال، تنها تعداد کمی از افراد مسن مبتلا به کم‌شنوایی از سمعک استفاده می‌کنند. برخی ممکن است به دلیل گرانی سمعک یا راحت نبودن با آن نتوانند از سمعک استفاده کنند. شاید برخی نیز نخواهند دیگران بدانند که آن‌ها مشکلی در شنوایی خود دارند یا ممکن است در استفاده از سمعک مشکل داشته باشند.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

آزمایش شنوایی در کرج

در آزمایش شنوایی چه کارهایی انجام میشود؟
ادیولوژیست معاینه را از مشاهده ی ظاهر کانال گوش آغاز میکند. تا اطمینان حاصل کنند، هیچ انسداد (موم گوش) یا دلیل دیگری که مانع از آزمایش شنوایی ‌می‌شود، وجود ندارد.
سپس از شما تاریخچه مختصری در خصوص شنواییتان خواهند پرسید.
• آیا مشکل شنواییتان به صورت تدریجی رخ داده یا ناگهانی؟
• آیا عفونت یا آسیبی که منجر به مشکلات شنوایی شود داشته‌اید؟
سپس متخصص‌ شنوایی‌سنجی در کرج با استفاده از نوار گوش، شنواییتان را آزمایش می‌کند. این آزمایش حدود 10 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامد. یک سری از صداها به وسیله هدفون برایتان پخش می‌شود و از شما خواسته می‌شود که با هر بار شنیدن صدا، دکمه ای را فشار دهید.

این آزمایش برای هر دو گوش به صورت جداگانه انجام می‌شود که نتایج آن می‌تواند متفاوت باشد. با توجه به نتیجه ممکن است که به آزمایش‌های دیگری نیاز باشد که در همان موقع توضیح داده خواهد شد.
نتایج آزمایش شنوایی:
صداها به دو روش اندازه‌گیری می‌شوند :
• حجم یا بلندی – اندازه‌گیری شده با دسی‌بل
• گام یا فرکانس -اندازه‌گیری شده با هرتز
نتایج نوار گوش، چند دقیقه بعد از آزمایش آماده می شود.

مفتخریم که انجام تمامی آزمایشات شنوایی (خصوصا شنوایی سنجی و نوار گوش) در مرکز شنوایی و تعادل پارس کرج با بهره گیری از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های حال حاضر دنیا، توسط کادری مجرب انجام می‌شود . جهت هماهنگی و دریافت نوبت تماس بگیرید.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

تست شنوایی در کرج

مزایا و مضرات بالقوه تست سالیانه‌ی شنوایی

هدف: تشخیص زود هنگام کم شنوایی است. غربالگری، می‌تواند منجر به تشخیص زود هنگام کم شنوایی در افرادی شود که متوجه تغییر وضعیت شنوایی خود نشده‌اند. همچنین اگر مشکل شنوایی فردی بیشتر شده باشد امکان تشخیص آن وجود دارد. یکی از مزایای بالقوه تشخیص ضعف شنوایی جلوگیری از کم‌شنوایی بیشتر از طریق درمان‌های اولیه است. یکی دیگر از مزایای احتمالی آن این است که افرادی که متوجه کم‌شنوایی خود نشده‌اند یا نمی‌خواهند با هیچ متخصصی درباره آن صحبت کنند – پس از تشخیص کم‌شنوایی و دریافت سمعک – دریابند که درمان نشدن کم‌شنوایی تاثیر منفی چشمگیری بر زندگی روزمره آن‌ها داشته است.

انجام تست شنوایی سالیانه در بزرگسالان توصیه ی تمامی پزشکان گوش است.

چگونه باید بفهمیم آیا باید در غربالگری برای تشخیص کم‌شنوایی شرکت کنیم یا خیر؟

به سلامتی و سبک زندگی خود توجه کنید. به باورهای فردی و اولویت‌های شخصی خود برای مراقبت‌های بهداشتی فکر کنید. اگر نگران شنوایی خود هستید یا فکر می‌کنید شاید شنوایی‌تان ضعیف‌تر شده باشد، با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید و به توصیه‌های علمی توجه کنید.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

مرکز کم شنوایی در کرج

کم شنوایی ناگهانی یا همان افت شنوایی ناگهانی(SSHL) چیست:

افت شنوایی ناگهانی به افت شنوایی حسی عصبی بیشتر از 30 دسی بل درسه فرکانس به هم پیوسته که در بازه زمانی کمتر از سه روز ایجاد شده باشد گفته می‌شود.
شما می‌توانید این نوع کم شنوایی را در یک یا هر دو گوش خود تجربه کنید.

افت شنوایی ناگهانی می‌تواند با بیدار شدن صبح از خواب توجه شما را به خود جلب نماید. یا در طول روز و در چند ساعت ایجاد شود .معمولاً افراد قبل از ایجاد کم شنوایی ناگهانی صدایی شبیه پوپ در گوش خود می‌شنوند. ۷۰ درصد از این افراد از وزوز گوش به صورت همزمان رنج می‌دهد و ۵۰ درصد آنها همزمان سرگیجه خواهند داشت.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

علل ایجاد افت شنوایی ناگهانی:

1- عفونت ویروسی:
25درصد افرادی که دچار افت شنوایی ناگهانی می‌شوند ازعان می‌کنند به مدت یک ماه یا بیشتر دچار عفونت تنفسی دستگاه فوقانی به صورت مزمن بوده‌اند. و بعد از آن کم شنوایی به صورت ناگهانی ایجاد شده است.

حالا سوال اینجاست که چه ویروس‌هایی باعث این نوع کم شنوایی می‌شوند ؟
اوریون، سرخک، سرخچه، مننژیت، سفلیس.

سنجش شنوایی با مرکز جامع ارزیابی شنوایی سمعک پارس.

2-ضربه به سر
باعث آسیب به سلول‌های مویی پرده گوش و استخوانچه های گوش میانی می‌شود. این نوع کم شنوایی بعد از بهبود یا به صورت کامل یا جزئی رفت می‌شود .

3-دارو و سموم
لیست بلند بالایی از داروهای تجویزی یا استفاده همزمان از بعضی از مسکن‌ها باعث ایجاد کم شنوایی می‌شود. سمومی مثل مالاتیونmelathion و متوکسی کلر methoxychlor ممکن است باعث افت شنوایی ناگهانی دو گوش شود.

4- بیماری خود ایمنی

5- مشکلات عروقی که خونرسانی به گوش را مختل می‌کنند.

6- بیماری ایدیوپاتیک مثل ام اس, منیر و…

شنوایی سنجی در منزل در کرج

درمان کم شنوایی در کرج

همانطور که می‌دانید درواقع افت شنوایی ناگهانی یک گوش شایع‌تر از دو گوش است .چیزی حدود ۲ درصد کم‌شنوایی ناگهانی دو گوش است. در ۵۵ درصد مواقع کم شنوایی در گوش چپ اتفاق می‌افتد.

 بهبودی خود به خودی :

بهبودی خود به خودی این کم شنوایی حدوداً در ۳۲ تا ۷۹ درصد از افراد ایجاد می‌شود. و مدت زمان ریکاوری معمولاً دو هفته است. اگر فرد کم‌شنوایی شدید پیدا کند. و یا کم شنوایی با سرگیجه همراه باشد بهبودی کامل خود به خودی شانس کمتری پیدا می‌کند .هرچه بیمار جوانتر باشد ریکاوری کامل بیشتر اتفاق می‌افتد.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

درمان :

به لحاظ اینکه تشخیص منبع اصلی ایجاد کم‌شنوایی دشوار است. درمان آن هم دشوار می‌شود. به شدت توصیه می‌کنیم به محض ایجاد کم شنوایی ناگهانی به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. هر چه زودتر اقدام کنید در بهبود شما بهتر است.
علیرغم اینکه فایده داشتن داروهایی که برای درمان این نوع کم شنوایی تجویز می‌شود جای بحث دارد. اما امروزه ثابت شده تجویز برخی از استروئیدها در درمان این نوع کم شنوایی موثر واقع شده است.

.30 تا ۷۰ درصد بیماران کم شنوایی دائمی می‌شوند در این افراد درمان با استفاده از سمعک و کاشت حلزون خواهد بود.

جلوگیری از کم شنوایی

هشت راه برای جلوگیری از کم‌شدن قدرت شنوایی در افراد

حفظ سلامتی  قدرت شنوایی از خود شما شروع می‌شود. باید بیاموزید که چگونه با برداشتن این گام‌های ساده که حتی در محل کار و در حین بازی نیز شدنی هستند، می‌توانید مانع از کاهش قدرت شنوایی خود شوید.

جلوگیری از هر نوع آسیب شنوایی شدنی نیست، اما کارهایی وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید از ریسک کاهش قدرت شنوایی خود در رابطه با مسائل مربوط به سن و یا آسیب‌های ناشی از سروصداها بکاهید.

برای پوشیدن محافظ‌های گوش به‌منظور مراقبت از شنوایی در برابر سروصداهای بلند هیچ وقت نه زود است و نه دیر. اتخاذ یک سبک زندگی سالم و پیروی از توصیه‌های پزشک هم فایده بسیار زیادی را برای محافظت از سلامت شنوایی شما به همراه دارد.

دکتر کم شنوایی

هر چه درمورد اهمیت کاهش مواجهه با سروصدای بلند (در ادامه، بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد) تأکید کنیم کم است، اما عادت‌های سالم دیگری نیز وجود دارند که وقتی پا به سن می‌گذارید، به حفظ شنوایی شما کمک خواهند کرد:

هشت نکته درباره سبک زندگی برای جلوگیری از کم شدن شنوایی

پیشگیری از کاهش شنوایی با اتخاذ عادت‌های سالمی مانند ورزش منظم آغاز می‌شود.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

گوش داخلی شما حاوی سلول‌هایی به ظرافت مو است که حساسیت زیادی در برابر تغییرات جریان خون دارند. این سلول‌ها نقشی اساسی در نحوه شنیدن ما دارند. اگر این سلول‌ها آسیب ببینند، از قدرت شنوایی کاسته خواهد شد. به طور کلی، هرچه سالم‌تر باشید، بهتر می‌توانید از ابتلا به آسیب‌های شنوایی جلوگیری کنید یا اینکه اگر هم‌اکنون دچار چنین آسیب‌هایی هستید، از باقیمانده قدرت شنوایی خود محافظت کنید.

فشار خون و سلامت قلبی خود را مدیریت کنید
استعمال سیگار، ویپ و نوشیدنی‌های الکلی را متوقف یا محدود کنید
دیابت را کنترل کنید
ورزش کنید و کاهش استرس را تمرین کنید
غذاهای حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی بخورید
سابقه خانوادگی خود را بشناسید
درباره مصرف داروهایی که باعث کاهش شنوایی می‌شوند، هشیار باشید
آخرین و مهم‌ترین نکته این است که ریسک کم‌شنوایی ناشی از سر و صدا (NIHL) را کاهش بدهید.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

آزمایش شنوایی 

آزمایش‌های شنوایی‌ معمولا در محیطی آرام انجام می‌شوند، که صداهای اضافی در آن به حداقل رسیده است. شخصی که مورد آزمایش شنوایی‌ قرار می‌گیرد به صداهایی که متخصص شنوایی‌سنجی می‌فرستد گوش می‌کند. و در صورت شنیدن هر صدایی با زدن بر دکمه مربوطه علامت می‌دهد. نتایج آزمایش در برگه نوار گوش درج می‌شود.

حجم یا بلندی صدا با شاخص دسی‌بل (dB) اندازه‌گیری می‌شود. صداهایی که برای بیمار ارائه می شود، از شدت کم شروع شده و به مرور بیشتر می‌شود تا جایی که بیمار قادر به شنیدن صدا بشود.

گام یا فرکانس صدا با شاخص هرتز (Hz) اندازه‌گیری می‌شود. فرکانس های ۲۵۰-۸۰۰۰ هرتز در سنجش شنوایی تست می‌شود. به گونه ای که در انتهای آزمایش، دقیقا مشخص می‌شود که فرد هرکدام از فرکانس ها را در چه شدتی (ولوم) شنیده است؟

شنوایی نرمال چقدر است؟

شنوایی عادی زمانی است که صداهای شنیده شده بین -۱۰ تا ۲۵ دسی‌بل باشند. اگر فرد صدایی را در شدتی بالاتر از ۲۵دسی‌بل بشنود با کم‌شنوایی مواجه است.

محدوده کم شنوایی چقدر است؟

اول: کم‌شنوایی خفیف بین ۲۵ تا ۴۰ دسی‌بل است. در این وضعیت شما اغلب با مشکل فهمیدن صحبت دیگران بخصوص در فضاهای پر سر و صدا مواجه هستید.

دوم:کم‌شنوایی متوسط بین ۴۱ تا ۷۰ دسی‌بل است. در این وضعیت شما اغلب مشکل فهمیدن صحبت دیگران و سایر صداهای ملایم را دارید.

سوم: کم‌شنوایی شدید بین ۷۱ تا ۹۰ دسی‌بل است. درحقیقت شما قادر به شنیدن صحبت دیگران حتی در محیط‌های آرام نیستید و صداهای معمولی مانند عبور و مرور ماشین‌ها را نیز نمی‌شنوید مگر آنکه صدای آنها بلند باشد.

چهارم:کم‌شنوایی عمیق بیشتر از ۹۰ دسی‌بل است. شما قادر به شنیدن اکثر صداها نیستید مگر آنکه صدا خیلی بلند باشد.

شنوایی سنجی در منزل در کرج

شنوایی سنجی گفتاری

امروزه اکثر متخصصان شنوایی‌سنجی «نوار گوش گفتار» را برای آنکه متوجه شوند که تا چه میزان از صحبت را می‌شنوید، انجام می‌دهند.

این آزمایش به طور معمول شامل گوش دادن به صحبت (چه کلمات تکی یا جملات کوتاه) از طریق هدفون یا بلندگو می‌شود و سپس از شما می‌خواهند چیزی را که شنیده‌اید دقیقا بازگو کنید.

آزمایش را می‌توان در محیطی با پس‌زمینه صداهای اضافی یا در محیطی ساکت انجام داد که بستگی به روش آزمایش دارد.

تست سنجش شنوایی به متخصص شنوایی‌سنجی اطلاعاتی می‌دهد که می‌توان با چه میزان از تقویت، به چه سطحی از بهبود شنوایی دست یافت.

خدمات شنوایی سنجی در منزل

ما متوجهیم که گاهی مراجعه‌ی حضوری افراد در مراکز درمانی امکان پذیر نیست. لذا با فراهم کردن امکان ویزیت در منزل در تلاشیم تا افراد بتوانند حتی در منزل از خدمات درمانی با کیفیت بهره ببرند.

شنوایی سنجی

خمات قابل ارائه در منزل

تقریبا تمامی خدماتی که در مرکز ما ارائه می شود، قابل انجام به صورت شنوایی سنجی در منزل در کرج است:

خدماتی از قبیل:

سنجش شنوایی و نوار گوش

سنجش شنوایی نوزادان

تست عصب گوش

آزمایش سیستم تعادلی گوش

تست تخصصی مایع گوش

تجویز سمعک

تنظیم سمعک

قالب گیری

توانبخشی سرگیجه و تعادل

و …

شنوایی سنجی سالمندان

بیشتر وقت‌ها، با بالاتر رفتن سن، حواس انسان‌ها پویایی خود را از دست می‌دهند. این موضوع به‌خصوص درباره حس شنوایی بسیار صادق است. ساختارهای گوش با گذشت زمان شروع به فرسوده‌شدن می‌کنند و این روند منجر به افت‌شنوایی می‌شود. بروز کمی افت‌شنوایی با افزایش سن تا حدی موضوعی طبیعی است؛ اما افت‌شنوایی‌های شدید انسان‌ها را ناتوان می‌کند. چنین مسئله‌ای می‌تواند برقراری ارتباط با دیگران، لذت بردن از سرگرمی‌ها و حتی پیروی از دستورات پزشک را برای انسان‌ها دشوار کند.
به همین دلیل، انجام منظم تست شنوایی برای سالمندان اهمیت بسیار زیادی دارد. تست شنوایی به شناسایی زودهنگام مشکلات در زمانی که هنوز درمان‌شدنی هستند، کمک می‌کند. انجام این کار همچنین تضمین می‌کند که سالمندان بهترین روش‌های درمانی ممکن را برای افت‌شنوایی‌شان دریافت کنند. شنوایی سنجی سالمندان با کلینیک تعادل و سمعک پارس انجام می‌پذیرد.

مرکز جامع ارزیابی شنوایی، تعادل و سمعک پارس در  زمینه شنوایی سنجی در منزل در کرج خدمت شما می‌باشد.

پیام بگذارید

 1. با سلام
  من می خواستم یه سوال بپرسم و امیدوارم یه جواب صادقانه بهم داده بشه
  آیا امکانات شنوایی سنجی در کرج واقعا به اندازه ای هست که من برای رفع مشکلم تهران نرم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   رادمهر عزیز در کلینیک پارس از تمامی تجهیزات به روز دنیا استفاده می شود و می توانید بدون هیچ نگرانی از خدمات شنوایی سنجی مرکز پارس استفاده کنید.

 2. ارسال نظر

  ایوب بیگ زاده می گوید:

  سلام خسته نباشید
  محدوده گرمدره هم شنوایی سنجی در منزل انجام میدین؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله در حال حاضر در کرج و محدوده اطراف کرج امکان شنوایی سنجی در منزل وجود دارد.
   جهت هماهنگی با شماره های کلینیک تماس بگیرید.

This website uses cookies to improve your web experience.