رد کردن پیوندها

سنجش شنوایی نوزاد در کرج

سنجش شنوایی نوزاد در کرج با کلینیک تعادل و سمعک پارس انجام می‌گیرد. درخدمت شما هستیم با جدیدترین متدهای پزشکی دنیا. تنها کافیست با ما تماس بگیرید تا توسط مشاوران ما راهنمایی‌های لازم برای شما صورت گیرد.

در این مقاله سعی بر این داریم در مورد شنوایی سنجی نوزاد با شما صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در خدمت شما قرار دهیم. اطلاعاتی نظیر این مورد که یک نوزاد از چه زمانی می‌تواند به طور دقیق شنونده باشد. برای غربالگری شنوایی نوزاد چه مواردی را باید انجام دهید و در صورت کم شنوایی نوزاد خود اقدامات لازم را انجام دهید. اما خیلی از مادران در آغاز تولد نوزاداشان این سوال را دارند که «چه زمانی فرزند هنوز متولد نشده‌ام می‌تواند صدایم را بشنود؟ خیلی دوست دارم که بتوانم برایش کتاب و آهنگ بخوانم.»

سنجش شنوایی نوزاد

شنوایی سنجی کودک در کرج

شنوایی سنجی کودک در کرج از دسته خدمات اصلی کلینیک سمعک پارس می‌باشد. اما سوال اینجاست که کودکان چرا دچار کم شنوایی می‌شوند؟ در پاسخ باید گفت علت‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

از علل کم‌شنوایی در کودکان عبارتند از:

 • عفونت‌هایی مانند اوریون، سرخک و مننژیت.
 • دارو: مانند برخی از داروهای ضد مالاریا مانند کینین، آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند جنتامایسین، داروهای ضدسرطان خاص.
 • عفونت گوش که معمولاً با تخلیه مکرر یا مداوم گوش همراه است.
 • موم گوش: مایعی که بعد از سرماخوردگی یا عفونت گوش در گوش میانی باقی می‌ماند.

صدمه‌های وارده به سر یا گوش: بسته به محل و شدت آسیب، می‌تواند باعث افت‌شنوایی شود.

 • اجسام خارجی (مانند حشره‌ها) در کانال گوش: مقدار زیادی از واکس می‌تواند موجب مسدودی گوش و آسیب دیدن آن شود. یک جسم خارجی که در کانال گوش گیر افتاده باشد، نیز می‌تواند منجر به عفونت شود.
 • صداهای بلند: مثل گوش دادن به موسیقی بلند از طریق هدفون یا قرار گرفتن در مکان‌هایی مانند دیسکو. قرار گرفتن در معرض انفجارهای بلند یا آتش‌بازی.

شنوایی سنجی نوزاد

شنوایی سنجی اطفال

تست گسیل‌های صوتی گوش(OAE) روشی پاسخگو و دقیق برای ارزیابی توانایی سنجش شنوایی نوزاد در کرج و نوباوه‌گان است. در پاسخ به یک محرک، سلول‌های موی بیرونی حلزون در گوش داخلی سیگنال صوتی ظریفی را موسوم به گسیل‌های صوتی گوش از خود منتشر می‌کنند. پزشکان از تست گسیل‌های صوتی گوش برای ارزیابی دقیق وضعیت گوش داخلی و سلول‌های شنوایی استفاده می‌کنند.

اگر کودک در بدو تولد تست گسیل‌های صوتی گوش را پشت سر بگذارد. و هیچ فاکتور خطری ثبت نشود، پزشک آزمایش غربالگری شنوایی را برای پیگیری در سن 3-36 ماهگی به صورت دوره ای تکرار می‌کند. تا از سالم ماندن شنوایی نوزاد در طول مسیر رشد اطمینان حاصل شود. در ضمن، اگر تست نشان دهد که کودک دارای ناشنوایی یا کم شنوایی است، پزشک بلافاصله انجام آزمایشات تشخیصی را در دستور کار قرار می‌دهد.

سنجش شنوایی نوزاد در کرج

معمولاً در نوزادان از تست گسیل های صوتی گوش به عنوان وسیله‌ای برای تشخیص زودرس (غربالگری) استفاده می‌شود. این آزمایش برای نوزادانی بسیار مهم است که عوامل خطر کم‌شنوایی را دارا هستند. با این وجود انجام آن در تمامی نوزادان (حتا نوزادان بدون فاکتور خطر) ضروری می‌باشد. کاهش شنوایی در نوزادان می‌تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود.

این احتمال وجود دارد که مادر در دوران بارداری به توکسوپلاسما، سرخچه، سیتومگالوویروس و تبخال سیمپلکس (TORCH) مبتلا شود. این بیماری‌ها به جنین در رحم آسیب می‌رسانند. سابقه ناشنوایی عصبی در خانواده که مربوط به بدو تولد است، نیز می‌تواند یک عامل خطر تلقی شود.

شنوایی سنجی نوزاد در کرج

متخصص شنوایی سنجی کودک

چه موقع به کم‌شنوایی کودک مشکوک شویم؟

 • وقتی که کودک صحبت نمی‌کند یا شواهدی از گفتار و رشد زبانی را در سطحی که برای کودکان هم‌سن‌وسالش انتظار می‌رود، در او مشاهده نمی‌کنید (همانطور که در صفحه 11 نشان داده شده است).
 • کودک اغلب از شما می‌خواهد آنچه را که می‌گویید، تکرار کنید.
 • کودک صدای تلویزیون را بالا می‌برد یا در شنیدن گفته‌ها از پشت تلفن مشکل دارد.
 • کودک در مدرسه ضعیف عمل می‌کند یا مشکلات رفتاری دارد. در بسیاری از موارد، این می‌تواند به‌دلیل کم‌شنوایی باشد، زیرا کودک به‌درستی دستورالعملی را نمی‌شنود و بنابراین، پاسخ درستی نمی‌دهد (زیرا او نمی‌تواند خوب بشنود).
 • کودک دارای ویژگی‌هایی است که نشان‌دهنده عفونت گوش است، مانند:

– سابقه تخلیه مایع از گوش که به عنوان گوش‌های آب‌‌ریز هم از آن‌ها نام می‌برند.

– شکایت از وجود درد، احساس انسداد یا زنگ زدن در گوش.

– تب به همراه گوش‌درد.

سنجش شنوایی نوزاد در کرج با کلینیک سمعک و تعادل پارس.

سنجش شنوایی نوزاد در کرج

تست oae

چرا تست OAE لازم است؟

پزشکان بدون انجام آزمایش شنوایی قادر به تشخیص نقص شنوایی در نوزادان نیستند. در نتیجه، آن‌ها شنوایی کودک را با استفاده از تست گسیل های صوتی گوش ارزیابی می‌کنند. کودک مبتلا به مشکل شنوایی، در حین رشد با مشکلات گفتاری و زبانی، شناختی، اجتماعی و عاطفی روبه‌رو می‌شود.

6 ماه اول زندگی یک کودک زمانی بسیار مهم برای رشد مهارت‌های شنوایی و گفتاری وی است. کاهش شنوایی را می‌توان به محض تولد نوزاد تشخیص داد.

سنجش شنوایی نوزاد در کرج

اجرای تست انتشار اتو آکوستیک

متخصص شنوایی سنجی (ادیولوژیست) باید آزمایش گسیل‌های صوتی گوش را انجام دهد. در طی این آزمایش، متخصص یک وسیله‌ی کوچک نرم را وارد سوراخ گوش می‌کند. سپس، صدای خفیفی را برای کودک پخش می‌کند تا واکنش وی به تحریک سلول‌های مویی و خارجی گوش داخلی را بسنجد. پاسخ کودک توسط دستگاه OAE ثبت خواهد شد و یافته‌ها توسط پزشک ارزیابی می‌شود تا ببیند آیا کم‌شنوایی وجود دارد یا خیر. آزمایش گسیل های صوتی گوش روشی سریع و بدون درد و بدون خطر است. این عمل به طور معمول 20-30 ثانیه طول می‌کشد و زمانی انجام می‌شود که کودک ساکت باشد. با این حال، اگر کودک زیاد حرکت کند، ممکن است آزمایش حتی بیشتر از 5 دقیقه هم به طول انجامد.

شنوایی سنجی اطفال

پیگیری بررسی انتشار اتو آکوستیک

تست گسیل های صوتی گوش راهی برای غربالگری نوزادان است. روش شنوایی‌سنجی پاسخ الکتریکی ساقه مغز (ABR) هم روش دیگری برای این کار است. بعد از انجام این دو آزمایش، شاید تست‌های دیگری را برای نوزادان 3 ماهه (در صورت لزوم) تجویز کرد. تست اتوسکوپ برای بررسی گوش بیرونی، یک تست تمپانومتری برای بررسی گوش میانی، تست گسیل‌های صوتی گوش برای تجزیه و تحلیل عصب گوش و تست الکتریکی ساقه مغز برای سنجش عصب مرکزی شنوایی در مغز از آن جمله‌اند.
اگر نتایج همه این آزمایش‌ها طبیعی باشد، عملکرد گفتار و شنوایی کودک باید هر ۳ الی ۶ ماه تا سه سالگی کنترل شود. در ضمن، اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد، پزشک پیشنهاد می‌کند که تست ABR تشخیصی یا پاسخ حالت پایدار شنوایی را به همراه تمپانومتری فرکانس بالا بررسی کنید. اگر پزشک تشخیص بدهد که کودک دچار ناشنوایی عصبی است، وی می‌تواند در اسرع وقت شروع به درمان کند.

سنجش شنوایی نوزاد در کرج

درمان افت شنوایی کودکان در کرج

وقتی کودکی مشکوک به افت‌شنوایی است، چه باید کرد؟
اگر گمان می‌کنید که یک نوزاد یا کودک ممکن است کم‌شنوایی داشته باشد، حتماً او را برای تست شنوایی به کلینیک ببرید.
با استفاده از تجهیزات ویژه، شنوایی نوزادان حتی در روز اول زندگی قابل بررسی است. در نوزادان و کودکان تا پنج سالگی، شنوایی را می‌توان با استفاده از تست‌های زیر سنجید:
• تست انتشار اتواکوستیک (آزمایش OAE)
• تست پاسخگویی خودکار و کامل شنوایی مغز (AABR و ABR)
شنوایی کودکان بزرگ‌تر از پنج سال را می‌توان از طریق تست شنوایی‌سنجی آزمایش کرد. اطلاعات بیشتر درباره این آزمایشات در صفحه 32 ارائه شده است.برای سنجش شنوایی نوزاد در کرج تنها کافیست با ما تماس حاصل فرمایید.

شنوایی سنجی اطفال در کرج

کلینیک شنوایی سنجی کودکان در کرج

در صورتی که چنین تست‌هایی در دسترس نیست، والدین را به یک مرکز درمانی راهنمایی کنید که در آن می‌توان شنوایی وی را ارزیابی کرد. در صورتی که مطمئن نیستید که آیا باید کودک را برای آزمایش ارجاع دهید یا خیر، می‌توانید از یک صداساز ساده برای بررسی واکنش کودک استفاده کنید.
همچنین، این موضوع را باید با مقامات بهداشتی محلی درمیان بگذارید و از آن‌ها بخواهید تمهیدات لازم برای مراقبت‌های شنوایی را بیندیشند.

نکته آموزشی:
استفاده از صداساز را به شرکت‌کنندگان نشان بدهید؛ چند دستگاه با خود به جلسه بیاورید و از آن‌ها بخواهید استفاده از آن را تمرین کنند.

شنوایی را با استفاده از صداساز بررسی کنید
می توانید شنوایی کودک را از حدود نه ماهگی به بعد با استفاده از یک صداساز ساده بررسی کنید.
صداساز: می‌توانید از یک جغجغه استفاده کنید یا اینکه با قراردادن چند دانه نمک، ماسه یا شکر در یک ظرف پلاستیکی و تکان دادن آن‌ها یک صداساز بسازید. صداساز باید صدایی به بلندی یک زمزمه ایجاد کند. چند دانه نمک، شن و ماسه یا شکر که داخل یک ظرف پلاستیکی حرکت می‌کنند (نمی‌لرزند)، صدای فرکانس بالای خوبی تولید می‌کنند. اگر صداساز ندارید، سعی کنید انگشتان خود را در پشت گوش کودک به هم بمالید و بشکن بزنید. کودک باید با چرخاندن سر در جهت صدا پاسخ دهد.

سنجش شنوایی نوزاد در کرج

کتاب خواندن برای نوزادان

خواندن کتاب برای فرزندتان مزیت‌هایی دارد که در تمام طول زندگیش ادامه خواهند داشت. هرچه زودتر شروع کنید، بیشتر به تقویت مهارت‌های زبانی او کمک می‌کنید. هرچه فرزندتان بزرگ‌تر می‌شود، شروع می‌کند به تشخیص کتاب‌ها، داستانی که تعریف می‌کنند و تصاویری که دارند.

خواندن روزانه کتاب برای فرزندتان به شما فرصت ویژه‌ای برای برقراری پیوند با او می‌دهد. فارغ از سن فرزندتان، زمان خواب فرصتی فوق‌العاده برای ایجاد عادت روزمره خواندن کتاب است. از استفاده از صداهای بامزه و شکلک درآوردن نترسید، به‌خصوص زمانی که فرزندتان بزرگ‌تر می‌شود. با اینکار چنین تجربه‌ای را برای هردویتان خاطره‌انگیزتر خواهید کرد.

همچنین با خواندن کتاب برای فرزندتان، به او در کسب عادتی سالم در سن کم کمک خواهید کرد. این بدان معنا است که احتمال بیشتری وجود دارد که او در طول زندگی به خواندن و یادگرفتن علاقه‌مند باشد.

سنجش شنوایی نوزاد در کرج

هدف از کتاب خواندن برای نوزادان

اهداف مرتبط با خواندن کتاب شما می‌دانید که فرزندتان به اهداف حرکتی مثل غلت زدن، بدون کمک نشستن و راه رفتن خواهد رسید. اما آیا می‌دانستید که هرچه زودتر برایش کتاب بخوانید. او زودتر به اهداف زبانی هم خواهد رسید؟سنجش شنوایی نوزاد در کرج با کلینیک پارس.
در اینجا به برخی از رفتارهای مرتبط با خواندن کتاب که می‌توانید دنبالشان بگردید اشاره می‌شود:
• در حدود 3 ماهگی، نوزاد به حالت‌های صورت شما و صدایتان، به‌خصوص زمانی که کتاب می‌خوانید، واکنش نشان‌ می‌دهد. حتی ممکن است او چیزی را که می‌خوانید تا حدی متوجه شود. او همچنین به کتاب‌ها علاقه نشان می‌دهد و سعی می‌کند آن‌ها را لمس کند و در دهان خود بگذارد.
• بین 6 تا 12 ماهگی، صفحات را در دستش می‌گیرد و کتاب‌ها را در دهانش می‌گذارد. نگران نباشید، با این کار نشان‌ ‌می‌دهد که به آن‌ها علاقه پیدا کرده است

اما اگر نمی‌خواهید تمام مدت مشغول چسباندن صفحات پاره شده کتاب‌های ظریف بهم باشید، اطمینان حاصل کنید که در این سن از کتاب‌های مقوایی و مقاوم استفاده کنید.

سنجش شنوایی نوزاد در کرج

روش کتاب خواندن برای کودکان

• بین 12 تا 18 ماهگی، قادر خواهد بود در حالی که نشسته‌ است، کتاب‌های مقوایی خود را نگه دارد و تقریبا صفحات را ورق بزند. در این سن خواندن کتاب تعاملی می‌شود: او ممکن است کتاب‌هایش را با خود حمل کند و به شما بدهد تا برایش بخوانید. زمانی که از او سوالی بپرسید، قادر خواهد بود به تصاویر داخل کتاب اشاره کند.
• بین 18 تا 24 ماهگی، کاملا قادر خواهد بود به تنهایی صفحات کتاب‌های مقوایی خود را ورق بزند. او همچنین می‌تواند به شما برای خواندن داستان‌های مورد علاقه‌اش کمک کند؛ حتی ممکن است بشنوید که داستان‌ها را برای خواهر یا برادر کوچک‌تر یا اسباب‌بازی‌هایش می‌خواند.

به یاد داشته باشید
خواندن کتاب و آهنگ برای فرزندتان، حتی پیش از آنکه متولد شود، به ایجاد پیوند و تسریع تکامل او کمک می‌کند و منبعی برای شادی و خوش‌حالی برای سال‌های آتی خواهد بود.

مرکز جامع ارزیابی شنوایی، تعادل و سمعک پارس در خدمت شما می‌باشد. برای ارتباط با ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

پیام بگذارید

 1. سلام ممنون میشم اگر جواب بدین
  نوزاد من ۴ روزه به دنیا اومده در بیمارستان کمالی تست شنوایی انجام دادن گفتن مشکل داره باید یه ماه دیگه تکرار کنیم
  الان فرزند من مشکل شنوایی داره؟نمیتونم تا یک ماهگی صبر کنم همسرم خیلی استرس داره لطفا کمک کنید

  1. سلام وقت بخیر
   اصلا نگران نباشید بسیاری از نوزادان در بدو تولد به علت وجود مایع رحمی در گوش ممکن است در تست غربالگری OAE ابتدایی پاسخ مناسبی نداشته باشند ولی غالبا این مشکل برطرف میشود.
   البته نیازی به یک ماه صبر کردن نیست و میتوانید بعد از 2 هفته تست OAE را تکرار کنید و در صورتی که مشکل همچنان پابرجا بود حتما تست AABR جهت بررسی بیشتر انجام شود.

 2. سلام
  برای انجام تست OAE حتما باید بچه ام خواب باشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   لزوما برای انجام تست OAE نیاز به خواب نوزاد نیست
   در صورت آروم بودن نوزاد و گریه نکردن تست قابل انجام است.

 3. سلام میخواستم تشکر کنم ازشما برای دقتی که در مراحل معاینه و انجام سنجش شنوایی نوزادان بخرج می‌دید.

 4. سلام خدمت تیم کلینیک پارس
  من برای شنوایی سنجی نوزادم خدمت شما رسیدم، کادر درمان بی نظیری دارید
  با تشکر از آقای دکتر کهن ترابی

This website uses cookies to improve your web experience.