رد کردن پیوندها

درمان سرگیجه میگرنی

درمان سرگیجه میگرنی در کنار گروه شنوایی سنجی کلینیک سمعک پارس برای خود میسر نمایید.تمامی راهنمایی‌های لازم از جانب ما به شما ابلاغ می‌شود.با ما در تماس باشید.

مطالعه بیشتر : باتری سمعک

سرگیجه میگرنی

میگرن به معنای سردرد نیست. در حقیقت، میگرن انواع مختلفی دارد که فقط یک نوع آن سردرد است. میگرن در واقع حالتی است که می‌تواند در هر سنی و در هر قسمت از بدن اتفاق بیفتد. میگرن در نوزادان به شکل استفراغ دوره‌ای نمایان می‌شود. کودکان مبتلا به میگرن دردهای شکمی و اسهال دارند و بزرگسالان نیز ممکن است به میگرن شکمی مبتلا شوند. اما ما آن را با نام سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) می‌شناسیم. همچنین، میگرن به شکل بیماری حرکتی، درد صورت و دردهای مفاصل بدون هیچگونه سردردی نیز نمایان می‌شود.

مطالعه بیشتر : درمان نوریت دهلیزی

میگرن دهلیزی در سطح بین‌المللی اصطلاح پذیرفته‌شده‌ای است که برای اشاره به نوعی از میگرن به کار می‌رود که عمدتاً با علائم سرگیجه همراه است. مدت زمان حملات بسیار متغیر است و از چند ثانیه در برخی از بیماران تا چند روز در بیماران دیگر فرق می‌کند؛ اما، معمولاً این حالت چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد. میگرن دهلیزی بیشتر وقت‌ها بدون سردرد اتفاق می‌افتد، اگرچه در حدود نیمی از بیماران، سرگیجه همراه با سردرد یا تغییراتی در بینایی است.درمان سرگیجه میگرنی  با سمعک پارس.

مطالعه بیشتر : سنجش شنوایی نوزاد

میگرن دهلیزی معمولا با حالت تهوع، استفراغ، تعریق، گُرگرفتگی، اسهال و تغییراتی در بینایی مانند تار شدن بینایی، مشاهده ی نورهای چشمک‌زن و دشواری در تمرکز همراه است. همچنین، بیماران از آزاردهنده بودن نور و صدا و  از همه رایج‌تر، احساس خستگی و خواب‌آلودگی شکایت می‌کنند.

علائم سرگیجه میگرنی

سوال اینجاست که چه کسانی تحت‌تأثیر میگرن دهلیزی قرار دارد؟

میگرن دهلیزی دومین اختلال شایع سیستم تعادلی گوش پس از سرگیجه خوش‌خیم پاروکسیسمال (BPPV) است. این بیماری حدود 10 ٪ از کل مبتلایان به میگرن را شامل می‌شود. میگرن دهلیزی در هر سنی مشاهده می‌شود و در زنان بیشتر از مردان (3 به 1) است. ابتلای خانوادگی به آن امری شایع است و این موضوع به منشأ ژنتیکی این اختلال اشاره دارد.

سرگیجه میگرنی

مطالعه بیشتر : درمان وزوز گوش در کرج

پیوندی قوی بین علائم بیماری منییر و میگرن دهلیزی وجود دارد. تقریباً نیمی از مبتلایان به منییر حداقل یکی از علامت‌های میگرن را در زمان بروز حمله منییر تجربه می‌کنند. در همه بیماران مبتلا به منییر که علائم‌شان غیرمنتظره عود می‌کنند، باید احتمال ابتلای آن‌ها به میگرن دهلیزی را نیز در نظر گرفت. و این کار باید قبل از آن شروع شود که هرگونه درمانی برای منییر شروع شود.

سرگیجه خوش‌خیم پاروکسیسمال کودکی نوعی میگرن دهلیزی است که در سنین پیش از مدرسه و با حملات کوتاه سرگیجه‌های جداگانه شروع می‌شود. و معمولا بعد از چند سال جای خود را به میگرن سردرد معمولی می‌دهد.

درمان سرگیجه میگرنی

مطالعه بیشتر : درمان توانبخشی تعادل در کرج

تشخیص میگرن دهلیزی

چگونه میگرن دهلیزی را تشخیص می‌دهند؟

میگرن دهلیزی را بر اساس سوابق بیمار تشخیص می‌دهند. شایع‌ترین بیماری عصبی (خوش‌خیم) که از BPPV تقلید می‌کند. و شباهت زیادی به آن دارد نوعی میگرن است. حمله‌های این بیماری برای چند ثانیه، دقیقه، ساعت یا حتی چند روز ادامه پیدا می‌کند. و معمولا با سردرد همراه نیست.

مطالعه بیشتر : بیماری‌های دستگاه تعادل

وجود علائم همزمانی که در بیماری منییر مشاهده نمی‌شوند، مانند علائم مرتبط با بینایی در هنگام حملات، را معمولا نکته مهمی برای تشخیص بیماری میگرن دهلیزی می‌دانند. این بیماری در برخی از مواقع شامل تاری دید یا حساسیت به نور هم است. علاوه بر آن، بیماران غالبا از خستگی شدید بلافاصله پس از حمله هم شکایت می‌کنند.

مطالعه بیشتر : تجویز سمعک در منزل در کرج

بر حسب اتفاق، میگرن دهلیزی می‌تواند باعث بروز حملاتی شود که هیچ شباهتی به منییر ندارد. و اگر پزشک مهارت کافی نداشته باشد، معمولا آن را اشتباه تشخیص می‌دهند!

میگرن دهلیزی را با نام‌های سرگیجه میگرنی، سرگیجه مرتبط با میگرن، وستیبولوپاتی مرتبط با میگرن و سرگیجه مکرر هم می‌شناسند. اما نامی که در سطح بین‌المللی برای این بیماری پذیرفته‌اند. نام میگرن دهلیزی (پیشنهادشده به وسیله انجمن Barany) است.

مطالعه بیشتر : شنوایی سنجی در منزل

برای تشخیص میگرن دهلیزی، انجام ۀزمایشات سیستم تعادلی گوش که در زیر آمده است ضروری می باشد:

VNG, VEMP, ECochG, PTA, Immittance acoustic

درمان سرگیجه میگرنی

درمان میگرن دهلیزی

چگونه میگرن دهلیزی درمان می‌شود؟

به طور کلی، میگرن رابطه‌ای تنگاتنگ با اضطراب و افسردگی دارد. و شایع‌ترین علت بروز آن استرس است! بیشتر بیماران مبتلا به این میگرن یک یا چند محرک خاص را تجربه می‌کنند و بنابراین، تمرکز درمان‌ها روی شناسایی و مدیریت این محرک‌ها در هر بیمار است.

مطالعه بیشتر : شنوایی سنجی نوزاد

5 محرک برتر برای میگرن دهلیزی عبارت‌اند از:

  • استرس و اضطراب.
  • خواب بی‌کیفیت – خواب خیلی کم یا خیلی زیاد!
  • گرسنگی و تشنگی – از دست دادن وعده‌های غذایی اصلی و مصرف ناکافی آب.
  • محرک‌های غذایی – بسیاری از غذاهای متداول، به‌ویژه کافئین.
  • تغییرات هورمونی – یعنی قاعدگی، یائسگی و بلوغ در نوجوانان.

درمان سرگیجه میگرنی در کرج

مطالعه بیشتر : درمان سرگیجه در کرج

درمان اولیه میگرن دهلیزی آموزش بیمار و شناسایی سیستماتیک عوامل محرک و تهیه یک دفترچه یادداشت برای ثبت نشانه‌ها است. تنظیم سبک زندگی نیز معمولا در درمان این بیماری بسیار تاثیرگذار است؛ اما، خبر خوب این است که ثابت شده است که صرفا تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی در 80 الی 90 ٪ از بیماران موثر است! فقط در تعداد بسیار کمی از بیماران نیاز به تجویز دارو است.

اطلاعات بیشتر درباره میگرن دهلیزی

لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میگرن دهلیزی و  درمان سرگیجه میگرنی یا صبحت با یکی از اعضای تیم با ما تماس بگیرید.سمعک پارس در خدمت شماست

پیام بگذارید

This website uses cookies to improve your web experience.