رد کردن پیوندها

درمان کم شنوایی در کرج

درمان کم شنوایی در کرج در کنار گروه شنوایی سنجی کلینیک سمعک پارس برای خود میسر نمایید.تمامی راهنمایی‌های لازم از جانب ما به شما ابلاغ می‌شود.با ما در تماس باشید.

کم شنوایی

در ادامه این مطلب به کم شنوایی و جلوگیری از کاهش قدرت شنوایی می‌پردازیم.

مطالعه بیشتر : درمان سرگیجه میگرنی

هشت راه برای جلوگیری از کم‌شدن قدرت شنوایی در افراد
حفظ سلامتی مادام‌العمر قدرت شنوایی از خود شما شروع می‌شود. باید بیاموزید که چگونه با برداشتن این گام‌های ساده که حتی در محل کار و در حین بازی نیز شدنی هستند، می‌توانید مانع از کاهش قدرت شنوایی خود شوید.
جلوگیری از هر نوع آسیب شنوایی شدنی نیست، اما کارهایی وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید از ریسک کاهش قدرت شنوایی خود در رابطه با مسائل مربوط به سن و یا آسیب‌های ناشی از سروصداها بکاهید.

سمعک در کرج

مطالعه بیشتر : باتری سمعک

برای پوشیدن محافظ‌های گوش به‌منظور مراقبت از شنوایی در برابر سروصداهای بلند هیچ وقت نه زود است و نه دیر. اتخاذ یک سبک زندگی سالم و پیروی از توصیه‌های پزشک هم فایده بسیار زیادی را برای محافظت از سلامت شنوایی شما به همراه دارد.
هر چه درمورد اهمیت کاهش مواجهه با سروصدای بلند (در ادامه، بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.) تأکید کنیم کم است، اما عادت‌های سالم دیگری نیز وجود دارند که وقتی پا به سن می‌گذارید، به حفظ شنوایی شما کمک خواهند کرد.

حفاظت از شنوایی

چگونه می توانید از شنوایی خود محافظت کنید؟
هر زمان که صداهای بلند اطرافتان را فراگرفتند، از محافظ‌های گوش مانند گوش‌پوش یا گوش‌گیر استفاده کنید. (علاقمندان به اسلحه باید از هر دو استفاده کنند!). این وسایل نه تنها خطر کاهش شنوایی را کاهش می‌دهند، بلکه می‌توانند از وزوز یا زنگ زدن در گوش‌ها نیز جلوگیری کنند. اگر در یک مکان پرسروصدا کار می‌کنید برای مثال، در یک سالن آرایش و پیرایش با سشوارهایی که مدام روشن هستند و صدای موسیقی که در پس‌زمینه پخش می‌شوند. از کارفرمای خود بپرسید که آیا وسیله‌ای برای محافظت از گوش در اختیار شما می‌گذارد یا خیر؛ یا اینکه خودتان یکی از آن‌ها را همیشه همراه داشته باشید. بعدها به خاطر این موضوع از ما ممنون خواهید بود!

مطالعه بیشتر : درمان نوریت دهلیزی

اگر یک نوازنده یا عاشق موسیقی هستید، برای محافظت از شنوایی خود از «گوش‌گیرهای مخصوص موسیقی» استفاده کنید. این وسایل کمک می‌کنند تا طیف‌های کامل موسیقی دینامیک را به طور کامل، اما با صدای کمتر و ایمن‌تر، بشنوند.

از کجا بدانیم که صدا بیش از حد بلند است
هر صدایی بلندتر از ۸۵ دسی‌بل می‌تواند باعث کاهش شنوایی بشود. این موج صدا تقریباً معادل ایستادن در ترافیک شهر یا روشن کردن یک ماشین چمن‌زنی است.

مطالعه بیشتر : سنجش شنوایی نوزاد

متخصص کم شنوایی
اگر بیرون از خانه هستید و یک گوشی همراه هوشمند دارید، این اپلیکیشن‌ها می‌توانند در اندازه‌گیری صدای اطراف به شما کمک کنند.

مطالعه بیشتر : شنوایی سنجی در کرج

دستورالعمل‌های زیر را هم به خاطر بسپارید:
اگر در موقعیتی قرار دارید که ظاهرا سروصدا بیش‌ازحد بلند است، احتمالاً واقعا هم همینطور است. جدای از این موضوع، به این علائم هم توجه کنید:
یک : باید صدایتان را بلند کنید تا دیگران آن را بشنوند.
دوم: نمی‌توانید صدای کسی را بشنوید که سه فوت آن طرف‌تر از شما نشسته است.
سوم : پس از ترک یک محیط پرسروصدا، گفتگوهای اطراف‌تان کسل‌کننده یا مبهم به نظر می‌رسند.
چهرم:  بعد از حضور در مکانی پرسروصدا، در گوش‌های خود احساس درد می‌کنید یا اینکه صدای وزوز می‌شنوید.

مطالعه بیشتر : درمان وزوز گوش در کرج

روش‌های جلوگیری از کم شنوایی

هشت نکته درباره سبک زندگی برای جلوگیری از کم شدن شنوایی
پیشگیری از کاهش شنوایی با اتخاذ عادت‌های سالمی مانند ورزش منظم آغاز می‌شود.گوش داخلی شما حاوی سلول‌هایی به ظرافت مو است که حساسیت زیادی در برابر تغییرات جریان خون دارند. این سلول‌ها نقشی اساسی در نحوه شنیدن ما دارند. اگر این سلول‌ها آسیب ببینند، از قدرت شنوایی کاسته خواهد شد. به طور کلی، هرچه سالم‌تر باشید، بهتر می‌توانید از ابتلا به آسیب‌های شنوایی جلوگیری کنید یا اینکه اگر هم‌اکنون دچار چنین آسیب‌هایی هستید، از باقیمانده قدرت شنوایی خود محافظت کنید.

مطالعه بیشتر : درمان توانبخشی تعادل در کرج

مدیریت فشار خون و سلامت قلبی
محدود کردن و توقف استعمال سیگار و ویپ و نوشیدنی الکلی
کنترل دیابت
انجام حرکات ورزشی
اغذیه حاوی ویتامین و مواد معدنی
شناسایی سابقه خانوادگی
مصرف داروها
کاهش ریسک کم‌شنوایی ناشی از سر و صدا (NIHL)

مطالعه بیشتر : خرید سمعک در کرج

درمان کم شنوایی

مطالعه بیشتر : تجویز سمعک در منزل در کرج

1. فشار خون و سلامت قلبی خود را مدیریت کنید.

فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی این توانایی را دارند. که به مکانیسم‌های ظریف گوش شما که به شنوایی کمک می‌کنند، آسیب برسانند. اگر کلسترول یا فشار خون بالایی دارید، از دستورات درمانی پزشک خود پیروی کنید تا آن‌ها را تحت کنترل خود در بیاورید.

2. استعمال سیگار، ویپ و نوشیدنی‌های الکلی را متوقف یا محدود کنید

پژوهش‌ها به طور قطعی ثابت کرده‌اند که دود سیگار  مستقیم، غیرمستقیم یا حتی در رحم مادر تأثیر زیادی بر سلامت شنوایی فرد دارد. همین موضوع درباره مصرف بی‌رویه نوشیدنی‌های الکلی نیز صادق است که می‌تواند محیطی سمی در گوش ایجاد کند. رابطه ویپ و سیگار الکترونیکی و کم‌شنوایی هنوز به‌درستی بررسی نشده است؛ اما، گزارش‌هایی وجود دارد که این مسئله را به کاهش ناگهانی شنوایی ربط می‌دهند.

مطالعه بیشتر : شنوایی سنجی در منزل

3. دیابت را کنترل کنید.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که افراد مبتلا به دیابت دو برابر سایر افراد در معرض ابتلا به کم‌شنوایی قرار دارند. دیابت هم مانند فشار خون بالا به سلول‌های گوش داخلی آسیب می‌زند. قند خون خود را کنترل کنید. و از دستورات پزشک خود پیروی کنید تا آن را تحت مدیریت خود در بیاورید.

4- ورزش کنید و کاهش استرس را تمرین کنید

ورزش برای چه چیزی مفید نیست؟ ورزش باعث بهبود جریان خون می‌شود و به روش‌های متعددی به بدن و سلامتی گوش شما کمک می‌کند. (فقط حواس‌تان را به گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و وزنه‌زدن‌های نادرست در باشگاه باشد؛ هر دو رابطه مستقیم با آسیب‌های شنوایی دارند.) و چون استرس زیاد و مزمن برای شنوایی (یا استراحت شما) خطر دارند، هر چه که می‌توانید انجام بدهید تا استرس خود را کنترل کنید. ورزش در درمان کم شنوایی در کرج بسیار میسر می‌باشد.

مطالعه بیشتر : شنوایی سنجی نوزاد

5- غذاهای حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی بخورید

آیا می‌دانید که چند نوع از ویتامین‌ها و مواد معدنی، به ویژه B12، پتاسیم و منیزیم برای تقویت شنوایی بسیار مفید هستند؟ کم‌خونی ناشی‌از کمبود آهن با کاهش شنوایی رابطه دارد؛ بنابراین، سعی کنید یک رژیم غذایی سرشار از آهن را در پیش بگیرید.

مطالعه بیشتر : انواع سمعک

6. سابقه خانوادگی خود را بشناسید

دانستن سابقه خانوادگی به‌طور مستقیم از کاهش شنوایی جلوگیری نمی‌کند؛ اما، کمک می‌کند بدانید که آیا در معرض ریسک بالایی قرار دارید یا خیر. انجام زودهنگام این کار می‌تواند ریسک درگیری شما با تأثیرات منفی کاهش شنوایی، مانند کاهش شناختی، افسردگی و انزوای اجتماعی را کاهش دهد.

7. درباره مصرف داروهایی که باعث کاهش شنوایی می‌شوند، هشیار باشید

صدها داروی با و بدون نسخه وجود دارند که به کم‌شنوایی ربط پیدا می‌کنند. این داروهای اتوتوکسیک طیف متنوعی از داروها را، از داروهای معمولی و بدون نسخه مانند آسپرین گرفته تا داروهای شیمی‌درمانی و آنتی‌بیوتیک‌های IV، دربرمی‌گیرند. در بعضی موارد، این امکان وجود دارد که داروی دیگری را جایگزین کنید تا ریسک کاهش شنوایی ناشی از مصرف دارو را کم کنید.درمان کم شنوایی در کرج با سمعک پارس.

مطالعه بیشتر : درمان سرگیجه در کرج

درمان کم شنوایی در کرج

8- آخرین و مهم‌ترین نکته این است که ریسک کم‌شنوایی ناشی از سر و صدا (NIHL) را کاهش بدهید.

حتی اگر به اندازه یک ورزشکار المپیکی سالم و سلامت هستید و در تمام طول روز فقط سالاد می‌خورید، باز هم اگر در محیط‌های پر سر و صدا از شنوایی خود محافظت نکنید، احتمال کم شدن شنوایی‌تان وجود دارد. صرف‌نظر از سن یا وضعیت شنوایی، همیشه خوب است که هنگام قرار گرفتن در معرض صداهای بلند از شنوایی خود مراقبت کنیدبه زبان ساده‌تر، هیچ چیزی به اندازه سروصدا به شنوایی شما آسیب نمی‌زند.
منابع تولید سر و صدای آسیب‌رسان

مطالعه بیشتر : خرید سمعک در کرج

کاهش شنوایی ناشی از سروصدا عوامل متعددی دارد. انفجارهایی مانند آتش‌سوزی یا آتش‌بازی هم می‌توانند باعث کاهش فوری شنوایی بشوند. صداهای کمتر انفجاری، مانند موتورهای هواپیما، کنسرت‌های راک یا حتی دریل‌های پرسرعت دندانپزشک‌ها هم می‌توانند به گوش آسیب برسانند؛ البته با سرعتی کمتر. در هر صورت، آسیب تقریباً همیشه برگشت‌ناپذیر و انباشتی است.

مطالعه بیشتر : بیماری‌های دستگاه تعادل

تست شنوایی

جلوگیری از کاهش شنوایی به این معنی است که باید در اتخاذ رویکرد خود در خصوص سلامتی شنوایی‌تان فعالانه عمل کنید. اگر از تست بینایی یا چکاپ دندان خود دریغ نمی‌کنید، حالا وقت آن رسیده است که تست منظم شنوایی خود را نیز به فهرست معاینه‌های خود اضافه کنید. اگر تست نشان بدهید که کم‌شنوا شده‌اید، برای جلوگیری از بدتر شدن آن می‌توانید دست به اقداماتی بزنید. در صورت نیاز به سمعک، متخصص شنوایی درباره بهترین گزینه‌های موجود با توجه به سطح شنوایی، سبک زندگی و بودجه به شما توضیح خواهد داد.

درمان کم شنوایی در کرج

مطالعه بیشتر : دستگاه تعادلی
در محل کار و در حین بازی، به سر و صدای محیط توجه کنید. اگر می‌توانید برای محافظت از گوش‌های خود در برابر سر و صدا کاری انجام بدهید، دیگر نیاز نیست از سرگرمی‌هایی که دوست‌شان دارید، لذت نبرید.
اگر باید تست‌های اولیه شنوایی را انجام بدهید، یا اگر گمان می‌کنید شاید همین الان هم دچار کم‌شنوایی شده باشید، برای دریافت نوبت جهت درمان کم شنوایی در کرج با ما تماس بگیرید.

شماره تماس:  ۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

پیام بگذارید

This website uses cookies to improve your web experience.