رد کردن پیوندها

فناوری‌های جدید سمعک

فناوری‌های جدید سمعک یا خیلی پیشرفته است یا خیلی ساده. این فناوری به سرعت در حال بهتر شدن است تا بیش از پیش به کاربران خود نفع برساند.

فناوری سمعک طی چند دهه گذشته پیشرفت‌های بسیاری کرده است. اما هسته اصلی آن‌ها از چهار قسمت تشکیل شده است: یک میکروفون، یک پردازنده، یک گیرنده و یک منبع تغذیه. میکروفون صداهای موجود در محیط را جمع‌آوری و آن‌ها را به پردازنده منتقل می‌کند. پردازنده سیگنال را تقویت و آن را به بلندگو منتقل می‌کند تا سیگنال تقویت‌شده را به مجرای گوش انتقال بدهد. منبع تغذیه یا باتری نیز سیستم را راه می‌اندازد.

فناوری سمعک را می‌توان بر اساس پردازنده، یک فناوری پیشرفته یا ساده دانست. حتی سمعک‌های دیجیتالی ساده امروزی نیز فواید بیشتری در مقایسه با بهترین سمعک نسل‌های قبلی دارند.

مطالعه بیشتر : کم شنوایی و آلزایمر

فناوری‌های جدید و پیشرفته در سمعک‌ها

با افزایش سطح فناوری، سمعک‌ هوشمندتر شده و از ویژگی‌های بیشتری برای کمک به برقراری ارتباط در شرایط دشوار شنیداری برخوردار می شوند. استفاده از فناوری‌های جدید سمعک به بیشتر شدن قیمت سمعک‌ها و مزیت‌های آن‌ها منجر شده است. معمولا، ویژگی‌های زیر در سمعک‌های پیشرفته مشاهده می‌شوند. توجه داشته باشید که این نوع ویژگی‌های پیشرفته منحصر به سمعک‌ها هستند

سمعک‌های پیشرفته‌تر را می‌توان به تلفن‌های هوشمند متصل کرد.

مطالعه بیشتر : تست سرگیجه در کرج

پردازش صدا و پاسخ فرکانسی بالا از خط

همه سمعک‌ها صدا را پردازش می‌کنند، به این معنی که وقتی صدا به سمعک می‌رسد، باید به گروه‌های مختلف صدا (که گاهی اوقات «کانال» نامیده می‌شوند) تقسیم شود و قبل از آنکه تقویت شوند، به صورت دیجیتالی در بیایند.
هرچه سمعک‌ها بهتر باشند، انعطاف‌پذیری بیشتری در زمینه دسته‌بندی صداهای تقویت‌شده برای تولید شنوایی منحصر به فرد برای شما خواهند داشت. برای مثال، اگر شما فقط دچار کم‌شنوایی در فرکانس بالا هستید، یک سمعکِ خوب، صدا را صرفا برای آن فرکانس ها که گوش شما در شنیدنشان دچار مشکل است تقویت می کند. و صدا را برای قسمت های سالم گوش شما تقویت نمیکند تا در عین حال که شنوایی شما بهبود می یابد. صدای اضافه شما را آزار ندهد.
در حالی که سمعک‌های سطح پایین، تمام صداها را (بی توجه به اینکه کدام قسمت گوش شما سالم است و کدام قسمت مشکل دارد) تقویت می‌کنند و در نتیجه صدای سمعک اغلب برای شما آزاردهنده خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون فناوری‌های جدید سمعک را با سمعک پارس بیابید.

مطالعه بیشتر : درمان بیماری منیر در کرج

بلوتوث

سازگاری بلوتوثی یکی از ویژگی‌های بی‌سیم/وایرلس است که سمعک‌ها را قادر می‌سازد به تلفن‌های همراه و سایر دستگای‌هایی متصل بشود که از بلوتوث استفاده می‌کنند. فناوری بلوتوث بهبود درک گفتار در محیط های شلوغ را بیشتر میکند

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی دیگر فناوری‌های جدید سمعک : برخی از سمعک‌های ممتاز هوش مصنوعی (AI) دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد برای پردازش صدا به یک شبکه عصبی گسترده دسترسی پیدا کنند. با ورود به سیستم تنظیمات کنترل بلندی صدا و تنظیمات برنامه برای برخی از محیط‌های صوتی، سمعک‌ها می‌توانند در هنگام شناسایی محیط به طور خودکار این تغییرات را انجام دهند. در اصل، یک DNN به سمعک اجازه می‌دهد تا از مغز شما تقلید و به روشی عمل کند که اگر هیچ اختلالی در شنوایی شما ایجاد نشده بود، مغز شما آنگونه عمل می‌کرد.

مطالعه بیشتر : کم شنوایی و حس عصبی

برنامه‌ها

بسیاری از سمعک‌های پیشرفته امروزی به همراه چند برنامه برای تلفن‌های هوشمند به بازار عرضه می‌شوند و به کاربر امکان می‌دهند که تنظیمات‌شان را تغییر دهند، عمر باتری را کنترل کنند و مهم‌تر از همه، برخی از آن‌ها امکان پاسخگویی به تماس تلفنی از طریق سمعک را فراهم می کنند

باتری‌های قابل‌شارژ

برخی سمعک‌ها باتری‌های قابل شارژ دارند و این ویژگی به فرد امکان می‌دهد تا بجای تعویض باتری کارکرده، آن را شارژ کنند.

ماسکینگ (پوشش) وزوز گوش

پیشرفته ترین سمعک‌ها با ویژگی‌های ماسکینگ وزوز گوش ارائه می‌شوند. یک شنوایی‌شناس یا هر متخصص دیگری می‌تواند آن‌ها را برای حذف صداهایی که وزوز گوش یا صدای زنگ زدن در گوش را می‌پوشانند، برنامه‌ریزی کند (اما برای بسیاری از افراد مبتلا به وزوز گوش، صرفا استفاده از سمعک (حتی بدون داشتن مدار مخصوص وزوز) می تواند به کاهش وزوز کمک کند)

مطالعه بیشتر : درمان کم شنوایی در کرج

طراحی ضد آب

امروزه بیشتر سمعک‌ها مقاوم در برابر آب هستند، نه ضد آب. با این حال، برخی تولیدکنندگان سمعک، سمعک‌های ضد آب طراحی و تولید می‌کند و ادعا می شود که در عمق دو متری در آب هم همچنان کار می‌کنند.

فناوری ابتدایی سمعک

اگرچه سمعک‌های ابتدایی همچنان قابل برنامه‌ریزی به وسیله کامپیوتر هستند، اما سمعک‌های رده پایین تنظیمات محدودی برای انجام تنظیمات دقیق دارند. آن‌ها، همچنین، کمتر از سمعک‌هایی با فناوری پیشرفته، قابلیت تنظیم و سفارشی‌سازی دارند و اتوماتیک نیستند.

به طور کلی، در صورت استفاده از سمعک‌های ابتدایی دیجیتال مجبورید سمعک خود را در محیط‌های مختلف به صورت دستی تنظیم کنید، مثلا دکمه کنترل صدا را برای کم یا زیاد کردن صدا به بالا یا پایین بفشارید.

مطالعه بیشتر : درمان سرگیجه میگرنی

سمعک‌های بی‌سیم

فناوری‌های جدید سمعک بی‌سیم به دو سمعک اجازه می‌دهد که به جای اینکه به عنوان دو دستگاه مستقل عمل کند، به عنوان یک سیستم واحد کار کنند. ورودی صدا به هر کدام از دو سمعک با یکدیگر به اشتراک گذاشته می‌شوند و تصمیم‌گیری درباره پردازش صدای دیجیتال بر اساس اطلاعات ترکیبی انجام می‌شود. این کار به عنوان پردازش دو گوش شناخته شده است. این فناوری از توانایی مغز در پردازش اطلاعات حاصل از گوش‌ها تقلید و به کاهش تنظیمات دستی کمک می‌کند.

برای مثال، اگر یک سمعک برای حالت جهت‌گیری تنظیم شود، هر دو سمعک همزمان به آن حالت تغییر می‌کنند. نرخ انتقال داده برای سمعک‌های بی‌سیم در نانوثانیه اندازه‌گیری می‌شود که بسیار سریع‌تر از آن است که مغز انسان بتواند آن را تشخیص دهد. فردی که از سمعک‌ها استفاده می‌کند این تغییرات را در زمان واقعی درک می‌کند. بنابراین پردازش صدا بین دو سمعک با هم هماهنگ می‌شود و کیفیت صدا بهبود پیدا می‌کند.

مطالعه بیشتر : باتری سمعک

سمعک‌های بی‌سیم همچنین قادر به برقراری ارتباط بی‌سیم با دستگاه‌های خارجی هستند و بیشتر اوقات، از طریق بلوتوث، کار می‌کنند.

در اصل، فناوری بی‌سیم از دو طریق عملکرد سمعک‌ها را بهبود می‌بخشد:

  • با بهبود نحوه برقراری ارتباط سمعک‌ها با یکدیگر (سمعک‌های مدرن اکنون می‌توانند به جای عملکرد جداگانه، صدا را به عنوان نتیجه یک عملکرد مشترک به فرد تحویل دهند)
  • برقراری ارتباط راحت‌تر با دنیای اطراف و همچنین، دستگاه‌های مورد علاقه مانند تلفن‌های هوشمند را آسان‌تر می‌کند.

مطالعه بیشتر : درمان نوریت دهلیزی

تله‌کویل

Telecoil یا TCOIL یک ویژگی بی‌سیم است که سیگنال‌های الکترومغناطیسی را از تلفن‌های سازگار جمع‌آوری می‌کند. مدتهاست که فناوری‌های جدید سمعک به اسم تله کویل در سمعک‌ها موجود است. از آنجا که سیگنال مدنظر بدون استفاده از میکروفون به پردازنده سمعک هدایت می‌شود، تله‌کویل می‌تواند مکالمه ی تلفنی را بهبود ببخشد

سازگاری با موج FM

سازگاری مدولاسیون فرکانس (FM) یک ویژگی بی‌سیم است که سمعک‌ها را قادر می‌سازد با سیستم‌های FM ارتباط برقرار کنند. و گاهی اوقات این ارتباط از طریق اتصال ویژه به سمعک‌ها به نام بوت اتفاق می‌افتد. سیستم‌های FM می‌توانند بدون/با سمعک استفاده شوند. سیستم‌های FM هم مانند تله‌کویل می‌توانند بدون ایجاد یک حلقه فیدبک در سمعک نسبت سیگنال به نویز را بهبود ببخشند. سازگاری FM به ویژه در انتخاب سمعک برای کودکان یک ویژگی بسیار مهم است؛ زیرا این سیستم‌ها معمولاً در تنظیمات آموزشی استفاده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که صدای معلم در سمت دیگر کلاس به خوبی به گوش کودک می‌رسد.

مطالعه بیشتر : سنجش شنوایی نوزاد

سیستم‌های میکروفون جهت‌دار

سیستم‌های میکروفون جهت دار برای تقویت صداهایی که از سمت جلو شنیده می‌شوند و کاهش صداهای حاصل از جهات دیگر طراحی شده‌اند. طرح‌های مختلف سیستم کم و بیش صداهایی را که از پشت فرد تولید می‌شوند، مسدود می‌کند. این سیستم‌ها درک گفتار در صدای پس‌زمینه را بهبود می‌بخشد. رضایت کاربران از استفاده از سمعک دارای سیستم‌های میکروفون جهت‌دار بیشتر از سمعک‌های بدون آن‌ها است.

کاهش نویز دیجیتال

سیستم‌های کاهش نویز دیجیتال سیگنال را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا مشخص شود که آیا حاوی نویز ناخواسته است یا خیر. اگر وجود نویز ناخواسته تشخیص داده شود، این سیستم سطح سر و صدا را کاهش می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود صداهای پس زمینه یا سر و صدای محیطی کمتر آزاردهنده باشند و راحت‌تر به صداها گوش داده شود. ثابت شده است که کاربران سمعک استفاده از فناوری کاهش نویز دیجیتال را فناوری مؤثری می‌دانند و استفاده از آن را ترجیح می‌دهند.

مطالعه بیشتر : درمان وزوز گوش در کرج

کاهش نویز ناشی از ضربه

کاهش نویز ناشی از ضربه نیز از نظر هدف مشابه کاهش نویز دیجیتال است و باعث افزایش راحتی در گوش دادن به صداها می‌شود. این سیستم هرگونه سر و صدای بلند مانند بوق اتومبیل، تایپ کردن روی صفحه کلید یا به هم خوردن ظروف را تشخیص می‌دهد و فوراً آن‌ها را نرم می‌کند.

کاهش سر و صدای باد

اگرچه کاربرد این فناوری نسبتاً خاص است، اما کاهش نویز باد می‌تواند برای کسانی که وقت خود را برای لذت بردن از سرگرمی‌های فضای باز در طبیعت به سر می‌برند، مانند کوهنوردی، دنیای متفاوتی بیافریند. فناوری کاهش سر و صدای باد، تأثیر وزش باد در میان میکروفن‌های سمعک را تشخیص می‌دهد و از تقویت آن جلوگیری می‌کند یا آن را کاهش می‌دهد.

مطالعه بیشتر : درمان توانبخشی تعادل در کرج

سیستم‌های مدیریت فیدبک

سیستم‌های مدیریت فیدبک با فیدبک‌های اجتناب‌ناپذیری (سوت‌ها) مبارزه می‌کند که در یک سمعک رخ می‌دهند. این حلقه‌های فیدبک یک صدای سوت آزاردهنده ایجاد می‌کند که می‌تواند برای راحتی شما مانع ایجاد کند. الگوریتم‌های مدیریت فیدبک عملکرد متفاوتی در سمعک‌های ابتدایی یا سمعک‌های پیشرفته دارند. سیستم‌های مدیریت فیدبک ابتدایی به احتمال زیاد تقویت کلی صداها را کاهش می‌دهد تا صدای سوت را از بین ببرد. اما سیستم‌های مدیریت فیدبک پیشرفته بدون تأثیرگذاری بر تقویت کلی سمعک، صدای سوت را کاهش می‌دهند یا آن را از بین می‌برند.

مطالعه بیشتر : تجویز سمعک در منزل در کرج

ورود داده‌ها

ورود داده‌ها به سیستم ویژگی خاصی است که داده‌های مربوط به محیطی را ذخیره می‌کند که شما در آن از سمعک استفاده می‌کنید؛ همچنین، اولویت‌های شما، سطح صدا و سایر ویژگی‌ها نیز ذخیره می‌شوند. در جلسه‌های پیگیری، این اطلاعات توسط متخصص شنوایی ارزیابی می‌شوند. پزشک شما می‌تواند از این اطلاعات ارزشمند برای سفارشی‌سازی بیشتر سمعک شما استفاده کند.

مطالعه بیشتر : شنوایی سنجی در منزل

شما می‌‌توانید جهت خرید سمعک در کرج و آشنایی بیشتر با فناوری‌های جدید سمعک با یکی از راه‌های ارتباطی مرکز شنوایی و تعادل پارس تماس بگیرید:

  ۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

پیام بگذارید

This website uses cookies to improve your web experience.