رد کردن پیوندها

تست تمپانومتری

تست تمپانومتری از خدمات اصلی گروه شنوایی سنجی کلینیک سمعک پارس برای خود میسر نمایید. تمامی راهنمایی‌های لازم از جانب ما به شما ابلاغ می‌شود.با ما در تماس باشید.

۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

تست تمپانومتری چیست ؟

تمپانومتری نوعی آزمایش برای بررسی عملکرد گوش میانی شماست. این کار با اندازه ­گیری حرکت پرده صماخ (پرده گوش) انجام می­‌شود در خدمت

گوش شما از سه بخش تشکیل شده است: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی. صدا به شکل انرژی یا ارتعاشات وارد گوش خارجی می­‌شود. سپس این انرژی به پرده گوش (که در گوش میانی قرار گرفته) برخورد می­‌کند، و بعد از آن به سمت گوش داخلی و مغز شما حرکت می­‌کند. در آنجا، این انرژی به نوعی سیگنال الکتریکی تبدیل می‌­شود که مغز شما به عنوان صدا می­‌شناسد.

این­طور تصور کنید که گوش میانی شما صدا را در مسیری حرکت می­‌دهد که آنچه در ابتدا نوعی انرژی بود، سرانجام تبدیل به تجربه­ای از صدا می‌­شود که مغز در شنوایی پردازش می­کند. اگر در این مسیر مشکلی پیش بیاید، ممکن است شنوایی شما دچار اختلال شود.

تمپانومتری می­تواند به تشخیص مشکلاتی که ممکن است در بخش گوش میانی این مسیر پیش بیاید کمک می­کند.

تست تمپانومتری در کرج

چه زمانی به تمپانومتری نیاز است؟

این آزمایش می­تواند بخشی از یک تست روتین (چکاپ) شنوایی باشد. همچنین می­‌تواند در تشخیص بیماری­های گوش میانی (که ممکن است منجر به کم شنوایی شوند) کمک­ کننده باشد. می­‌تواند به یک پزشک اجازه دهد تا علت از کم شنوایی را پیدا کند. این آزمایش همچنین می­‌تواند به پزشکان در تعیین کارآیی سمعک یا نیاز به نوع دیگری از درمان کمک­ کننده باشد.

می­توان از تمپانومری در هر سنی استفاده کرد

جزئیات آزمایش

تمپانومتری چطور کار می­کند؟

از یک دستگاه به نام تمپانومتر برای انجام آزمایش و ضبظ نتایج استفاده می‌­شود. این دستگاه یک پروب دارد که شنوایی­ شناس در هنگام آزمایش وارد گوش شما می­‌کند. این پروب سه روزنه دارد:

  • یک روزنه هوا که هوا را وارد مجرای گوش شما می­کند؛
  • یک روزنه بلندگو که یک صدا (انرژی صوتی) به سمت پرده گوش شما می‌­فرستد؛
  • و یک روزنه میکروفون که اطلاعاتی را درباره نحوه حرکت پرده گوش شما در پاسخ به فشار هوا و انرژی صوتی فرستاده شده ضبط می­‌کند.

تمپانومتری چطور انجام می­شود؟

شما در حین آزمایش راست می­نشینید (قوز نمی­کنید). کودکان می­توانند روی پای والدین یا مراقب خود بنشینند. باید در هنگام تمپانومتری بی­حرکت بمانید؛ تکان خوردن، خندیدن، صحبت کردن، سرفه کردن و بلعیدن همگی می­توانند روی نتیجه این آزمایش تأثیر بگذارند.

شنوایی­ شناس یک آزمون مقدماتی به نام معاینۀ گوش (اتوسکوپی) انجام خواهد داد. در معاینۀ گوش، شنوایی­شناس به کمک یک دستگاه به نام (اتوسکوپ) درون گوش شما را بررسی خواهد کرد. اتوسکوپ دیدن مجرای گوش، پردۀ گوش و بخش­هایی از گوش میانی شما را ساده­‌تر می­کند.

آن­ها پروب تمپانومتر را وارد مجرای گوش شما می­کنند. این پروب یک انتهای نرم مانند گوش­گیر دارد. این انتها باعث می­‌شود هوا نتواند از به مجرای گوش شما وارد یا از آن خارج شود.

پروب هوا را داخل گوش شما می­‌فرستد و همزمان یک صدای بم ایجاد می­کند. شما ممکن است حس کنید که فشار هوا داخل گوش شما بالا می­رود. این حس احتمالاً شبیه فشار هوای درون یک هواپیما باشد، سپس گرفتگی گوش­هایتان برطرف شود.

میکروفون روی پروب نحوه حرکات پرده گوش شما را در پاسخ به صدا و فشار هوا ضبط می­کند.

در نهایت، تمپانومتر یک نمودار به نام تمپانوگرام رسم خواهد کرد که گویای نحوۀ حرکت پرده گوش شماست.

آزمون تمپانومتری

 خطرات این آزمایش چیست؟

تمپانومتری آزمایش پرخطری نیست، و هیچ عوارض جانبی وجود ندارد.

نتایج و پیگیری

شکل تمپانوگرام نشان می­دهد که آیا نتایج شما طبیعی هستند یا غیرطبیعی.

نتایج طبیعی به این معنی است که پرده گوش شما آن­طور که باید حرکت می­کند. در این صورت، شکل نمودار حالت منحنی، مانند یک تپه یا کوه خواهد بود. بالاترین نقطه منحنی، یا «قله» کوه، جایی میان 100- و 100+ دکاپاسکال قرار خواهد گرفت. دکاپاسکال (daPa) واحد اندازه­گیری فشار هوا درون مجرای گوش شماست.

تمپانوگرام غیرطبیعی به چه معناست؟

معمولاً یک شنوایی­شناس باتجربه می­تواند با بررسی منحنی نمودار، علت سفتی پرده گوش را تشخیص دهد.

یک تمپانوگرام غیرطبیعی می­تواند به معنی این باشد که شما به یکی از موارد زیر مبتلا هستید:

  • مسدودی یا جمع­شدن مایع در گوش میانی (شایع­ترین علت)؛
  • زخم و آسیب پردۀ گوش (به دلیل عفونت یا مایع یا ضربه)؛
  • مسدودی لوله استاش (لوله­هایی که برای کنترل فشار هوا درون گوش­های شما باز و بسته می­شوند)؛
  • بسته­ شدن (کامل یا ناقص) مجرای گوش توسط موم گوش؛
  • حرکات غیرطبیعی استخوانچه­ها (استخوان­های کوچک درون گوش میانی)؛
  • سوراخ بودن پردۀ گوش

بسته به این­که چرا پردۀ گوشتان درست حرکت نمی­کند، شنوایی ­شناس ممکن است به شما پیشنهاد دهد تا پیش یک متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) بروید. شایع­ترین علت­ها، مثل جمع­شدن مایع، معمولاً به سادگی قابل درمان هستند. اما باید بدانید که تمپانومتری نمی­‌تواند مایع را با مایع عفونی افتراق دهد.

تفاوت تمپانومتری و نوار گوش

فرق بین تمپانومتری و نوار گوش (ادیومتری) چیست؟

آن­ها چیزهای متفاوتی را آزمایش می­کنند. ادیومتری قدرت شنوایی گوش­های شما را بررسی می­کند. این شامل این می­شود که شما چقدر می­توانید انواع متفاوت اصوات را از هم تشخیص دهید و صداهای بلند و آهسته (کم­صدا) را بشنوید. تمپانومتری سلامت عملکرد گوش میانی شما را با بررسی حرکات پردۀ گوش آزمایش می­کند. هردو تست می­توانند در تشخیص مسائل مربوط به کاهش شنوایی به ارائه ­دهندگان خرمات سلامت کمک کنند.

یک یادداشت از طرف کلینیک پارس

تمپانومتری یک آزمایش سریع و ساده برای بررسی سلامت گوش میانی شماست. این آزمایش به هیچ آمادگی خاصی از طرف شما نیاز ندارد. بعد از آزمایش، یک شنوایی ­شناس می­تواند به شما اطمینان دهد. که گوش میانی شما آن­طور که باید کار می­کند. یا ممکن است آزمایش­های بیشتر یا درمان­هایی را برای اصلاح مشکلات شنوایی شما پیشنهاد دهد.

شما می‌‌توانید جهت تست تمپانومتری با یکی از راه‌های ارتباطی مرکز شنوایی و تعادل پارس تماس بگیرید.

        ۰۲۶۳۳۲۲۵۱۳۶۸ || ۰۹۱۹۳۶۳۶۱۰۱

پیام بگذارید

This website uses cookies to improve your web experience.